EN

Spotkanie poświęcone książce "Bobovius – Ali Ufkî"

30-11-2023
Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone książce

Bobovius – Ali Ufkî.
Życie Wojciecha Bobowskiego między faktami a legendą


W rozmowie udział wezmą:
 
autorka - dr Agata Pawlina

i dr Sylwia Filipowska


30 listopada 2023, godzina 17.00
Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41

O książce

Kim był Wojciech Bobowski, znany w Europie jako Albertus Bobovius lub Ali Bej, a w Turcji jako Ali Ufkî? Jakie znaczenie dla badaczy kultury ma jego dzieło Serai Enderum? I dlaczego, mimo że jego postać budzi zainteresowanie międzynarodowych językoznawców, muzykologów, historyków i antropologów, w Polsce wydaje się zapomniany? Agata Pawlina, prezentując biografię Wojciecha Bobowskiego – jednej z najbarwniejszych postaci w historii kontaktów kulturowych Europy i Imperium Osmańskiego, zabierze nas w podróż do XVII-wiecznego Stambułu i na spacer po pałacu Topkapi, ówczesnym dworze tureckiego sułtana.

Uczestniczki spotkania:

Dr Agata Pawlina doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu START 2022 dla wybitnych młodych uczonych. Absolwentka filologii orientalnej - turkologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, wokalistyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz studiów doktoranckich na Wydziale Filologicznym UJ. W latach 2019–2023 kierowniczka projektu badawczego Preludium 15 fundowanego przez Narodowe Centrum Nauki, realizowanego na UJ. Autorka licznych publikacji i wystąpień konferencyjnych z zakresu terminologii muzycznej języka tureckiego i osmańsko-tureckiego oraz kultury muzycznej Turcji, Imperium Osmańskiego, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

Dr Sylwia Filipowska od 2009 roku jest pracownikiem Katedry Turkologii w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada literaturę turecką, ze szczególnym uwzględnieniem literatury dokumentu osobistego. Jako absolwentka filologii polskiej i filologii tureckiej zajmuje się również kontaktami polsko-tureckimi w perspektywie komparatystycznej. Jest autorką książki "Obraz dziewiętnastowiecznego Stambułu w polskiej i tureckiej literaturze wspomnieniowej" (Kraków 2017).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...