PL

Rozmowa o książce "Dziewczynka z wycinanki"

04-02-2021
Nadal wierzę, że ludzie są z natury dobrzy.
Anne Frank

W 1940 roku w Hadze mieszkało 18 tysięcy Żydów. Ocalały dwa tysiące. Wśród tych dwóch tysięcy była mała Lien, którą przez kilka wojennych lat ukrywały holenderskie rodziny.
Jakie były losy żydowskich dzieci w Holandii i Europie? Kim byli ludzie, którzy zdecydowali się im pomóc? Dlaczego część społeczeństwa holenderskiego z obojętnością patrzyło na zbrodnie nazistów lub wręcz pomagało w realizacji strasznych planów? Co działo się z osieroconymi dziećmi po wojnie?


Zapraszamy do rozmowy o książce Barta van Esa "Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie". Z Anną Bikont, reporterką i pisarką oraz Martą Duch-Dyngosz, socjolożką i wykładowczynią rozmawiać będzie Mateusz Chaberski.

Marta Duch-Dyngosz
Współpracowniczka miesięcznika „Znak", socjolożka, absolwentka MISH UJ, wykładowczyni, mama. Przez rok studiowała na rzymskim uniwersytecie La Sapienza. Napisała doktorat o społecznych konsekwencjach upamiętniania społeczności żydowskich w małych miejscowościach w Polsce. Stypendystka Fulbrighta, laureatka grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki.

Anna Bikont
polska dziennikarka, reporterka i pisarka. Jest autorką i współautorką książek oraz zbiorów reportaży. Jej publikacja „My z Jedwabnego” została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową. Wspólnie z Joanną Szczęsną napisała m.in. „Pamiątkowe Rupiecie, Biografia Wisławy Szymborskiej” oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” za którą autorki uhonorowano Nagrodą Wielką Fundacji Kultury. Za książkę „Sendlerowa. W ukryciu” była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, została laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (w kategorii edycja warszawska) i w 2018 otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Mateusz Chaberski
adiunkt w Katedrze Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują badania nad performatywnością i pamięcią kulturową, teorię asamblaży, badania nad afektami i studia nad antropocenem.
W 2015 roku opublikował książkę „Doświadczenie (syn)estetyczne. Performatywne aspekty przedstawień site-specific.” W 2019 roku opublikował książkę „Asamblaże, asamblaże. Doświadczenie w zamglonym antropocenie.”
O książce

Our website uses the cookies.

Read more...