Spojrzenie na twórczość poetycką ostatnich kilkunastu lat z punktu widzenia wyobraźni jest jedną z możliwych prób przybliżenia do siebie dwóch perspektyw: historyczno- i krytycznoliterackiej. Autorzy tomu zbiorowego zadają sobie pytania, czym jest „poezja wyobraźni” w naszym stuleciu, czym jest wyobraźnia dla poetów, należących do różnych pokoleń, dla których wspólny jest czas tworzenia – obecne stulecie. Właśnie kryterium czasu powstania wierszy, a nie przynależności generacyjnej ich autorów stanowi klucz do prezentowanego tu zbioru studiów.
Ze Wstępu prof. dr hab. Anny Czabanowskiej-Wróbel
Wyobraźnia poetycka XXI wieku to książka niezwykle interesująca i ważna. I to z kilku powodów. Po pierwsze, stanowi kontynuację cieszącej się uznaniem serii
Żywioły Wyobraźni. Teraz nadszedł czas na diagnozę dotyczącą świata wyobraźni poetów XXI wieku. Po drugie, przynosi ciekawą próbę rekonstrukcji poetyckich wizji twórców zarówno najmłodszych, jak i należących do generacji starszych. Po trzecie wreszcie, dowodzi żywotności Bachelardowskiej kategorii, za pomocą której można nadal, o czym świadczą teksty pomieszczone w książce, diagnozować i opisywać bardzo różne poetyckie propozycje.
Z recenzji dr hab. Krystyny Pietrych, prof. UŁ