Otwarcie testamentu jest jednym z mniej zbadanych zagadnień rzymskiego prawa prywatnego, co uzasadnia podjęcie badań w tym obszarze. Nie ma osobnej monografii (zwłaszcza w języku polskim), która obejmowałaby powyższą problematykę całościowo, w aspekcie nie tylko prawa klasycznego, ale także zmian dokonanych w tym zakresie przez Justyniana. […] Wybór tematu należy uznać za trafny i naukowo uzasadniony. Tym bardziej że jest to kwestia istotna, również współcześnie, w dobie postępu technologicznego i wszechobecnej informatyzacji, wskazuje się na konieczność zachowania bezpieczeństwa obrotu w sferze następstwa
mortis causa.
Książka […] zawiera szczegółowe rozważania odnośnie do ewolucji tytułowego zagadnienia w różnych okresach rozwoju prawa rzymskiego. Przynosi między innymi odpowiedź na pytania, co ze spuścizny prawa klasycznego i poklasycznego w przedmiocie otwarcia testamentu zachowano w prawie justyniańskim oraz jakie nowości w tym zakresie wprowadził Justynian.
Z recenzji dr hab. Renaty Świrgoń-Skok, prof. UR
Sławomir Patrycjusz Kursa – radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie; wieloletni dydaktyk, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Università degli Studi di Bari Aldo Moro; uczestnik konferencji naukowych w Polsce i za granicą; autor licznych publikacji z zakresu prawa rzymskiego, między innymi monografii La diseredazione nel diritto giustinianeo (Bari 2012) i Testator i formy testamentu w rzymskim prawie justyniańskim (Warszawa 2017).