EN

Spotkanie z Mieke Bal i Ernstem van Alphenem

04-11-2019
Kolektyw Kuratorski, Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci i Centrum Studiów Humanistycznych UJ zapraszają na spotkanie z Mieke Bal i Ernstem van Alphenem.

16:00
Holenderska artystka i teoretyczka opowie o swoim nowym projekcie „Don Quijote: Sad Countenances” inspirowanym powieścią Cervantesa. To instalacja złożona z 16-kanałowego wideo oraz 33 fotografii, stworzona w oparciu o trzy strategie: wystawianie teorii, rekonstrukcję dziedzictwa kulturowego i art-based research. Wykorzystując teorię traumy, Bal porusza problem empatii jako narzędzia niesienia pomocy tym osobom w naszej społecznej rzeczywistości, które zwykliśmy uznawać za „szalone”.

17:30
Następnie odbędzie się premiera książki Tradycja Kartezjańska po zwrocie afektywnym. Reasonable Doubt: konteksty przygotowanej przez Kolektyw Kuratorski. Publikacja dotyczy ostatniego projektu filmowego Bal oraz opartej na nim wystawy. W filmie „Reasonable Doubt" artystka prezentuje biografie Kartezjusza oraz Krystyny, królowej Szwecji, z perspektywy teorii afektu i psychoanalizy. W rezultacie dekonstruuje myśl filozofa - racjonalizm uznawany za podstawę kultury europejskiej. Zawarte w tomie artykuły problematyzują ten zabieg i jego przełożenie na język filmu, a także praktykę kuratorską Kolektywu. Na temat książki porozmawiają członkowie projektu i redaktorki książki.

Tom pod redakcją Mai Gomulskiej, Wiktorii Kozioł i Gabrieli Sułkowskiej jest pierwszą częścią serii Wystawianie Teorii wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Seria wyrasta z interdyscyplinarnych praktyk Kolektywu Kuratorskiego, w ramach których refleksje teoretyczne zostają wzbogacone o język wizualny wystawy.
W skład tomu weszły teksty autorstwa: Mieke Bal, Natalii Giemzy, Mai Gomulskiej, Moniki Gromali, Soni Kądziołki, Michała Kozy, Wiktorii Kozioł, Marty Olesik, Sylwii Papier, Romy Sendyki, Anny Spiechowicz, Gabrieli Sułkowskiej, Marii Świątkowskiej i Marty Świetlik.

18:00
Spotkanie zakończymy promocją książki Ernsta van Alphena "Krytyka jako interwencja. Sztuka, pamięć, afekt". To wybór tekstów, w których holenderski badacz ukazuje literaturę i sztukę jako siły przekształcania życia intelektualnego, społecznego i politycznego. Z autorem rozmawiać będzie Katarzyna Bojarska.

Spotkanie prowadzone w języku angielskim.

Wstęp wolny.

Zobacz Wydarzenie na naszym Facebooku.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Dowiedz się więcej...